Dizajn ERIN

Pasca na myši

Dnes Vám chcem predstaviť pascu na myši s názvom okrúhlačka, ktorú som si zhotovila asi pred piatimi rokmi podľa videa a obrázkov v katalógu z Budatína. Každý drotár vedel vyrábať pasce, tak to bola pre mňa výzva. Na kurze sme sa to neučili:-)

Trochu histórie na úvod

Pasce na myši boli asi najpredávanejším drotárskym výrobkom pre domácnosti. Mávali rôzny tvar a veľkosť. Drotári a hlavne učni – džarkovia – ich vyrábali z pevného drôtu a plechu. Niektoré vyzerali ako košík hore nohami, iné mali zložité mechanizmy, ktoré mali myš nielen chytiť, ale aj pripraviť o jej biedny život. V knihe Drotárska odysea od Jána Čomaja som našla, že naši drotári vedeli vyrobiť až 30 druhov pascí na hlodavce!

Pasca, ktorú vám predstavujem, mávala na boku malé dvierka z kúska plechu so západkou a väčšinou drevené dno, kde sa položila návnada. Myš vliezla úzkym lievikovým otvorom za návnadou a späť sa už nedalo. Keďže som nemala plech, dvierka som si vyrobila drôtené.

Pasce z Budatína

Na obrázkoch exponátov zo zbierok drotárskej expozície v Budatíne, ktoré som odfotila v roku 2018, môžete vidieť pestrú paletu tvarov. Vedľa okrúhlačky je amerikánka s vnútorným lievikom, kde býval háčik na zavesenie návnady a plechové padacie dvierka. Tretia pasca v tvare skrinky je na potkany, volá sa strunovačka podľa sklápacích dvierok na boku, ktoré boli na strunu. Názov poslednej je dierovačka. Do dier sa dala návnada a mechanizmus zo špagátika a natiahnutej drôtenej slučky vykonal svoju prácu.

Klasické pasce na doštičke – chlapačky – sa používajú dodnes a nájdete ich aj v OBI. Stoja necelých 50 centov. Drotársky učni ich zvládli za hodinu vyrobiť aj tri.

Poznámka pre ochrancov zvierat: Moja pasca nebola nikdy použitá na chytenie živého tvora. Jediná myš, ktorá sa k nej priblížila, bola tá strieborná na obrázku.

Múzeá pascí na myši

  • Pán Reinhard Hellwig z mesta Meerbusch v Nemecku, ktorého spomína aj pán Čomaj vo svojej knihe, vytvoril zbierku skoro 2400 pascí z 65 krajín sveta. Je s ňou zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.
  • Ak viete po nemecky, prečítajte si článok o zaujímavom zberateľovi a znalcovi pascí na myši. Karl von Puttkamer žije v meste Gnutz v Nemecku.
  • V mestečku Neroth v Nemecku v roku 1989 založili múzeum pascí na myši – Mausefallenmuseum.

Prečítajte si viac:

Som autorkou všetkých obrázkov a fotografií na týchto stránkach. Nepoužívajte ich bez môjho predchádzajúceho súhlasu. Ďakujem.

© Zuzana necpálová, 2022

Adresa:
Pod Banošom 48, 974 11 Banská Bystrica
mail: dizajn.erin@gmail.com

Next Post

Previous Post

© 2024 Dizajn ERIN

Theme by Anders Norén